ЗАЩО Е НЕОБХОДИМО РЕДОВНО ДА СЕ ПРОЧИСТВА ЧЕРНИЯТ ДРОБ?

Черният дроб има голям регенеративен капацитет, но често го надценяваме. Не се движим много, преяждаме и се отдаваме на алкохол. Претовареният черен дроб ще повлияе на здравето ви повече, отколкото си мислите. И все пак е необходимо толкова малко за прочистване на черния дроб.

Черният дроб изпраща предупредителни сигнали

Ако нещо не е наред с черния дроб, пациентът е предупреден от редица симптоми. В началото има само коремни болки, леки храносмилателни проблеми (подуване на корема), липса на апетит и нежелана загуба на тегло или умора. Как да разпознаем болката в черния дроб? По правило черният дроб от дясната страна боли. По-късно могат да се появят по-сериозни сигнали, сочещи към чернодробна недостатъчност, като промяна в цвета на урината (необичайно тъмна) и изпражненията (необичайно светли), подуване, податливост на кървене и синини, жълтеникави бели или неприятно сърбяща кожа.

Чернодробно заболяване

Уголемяването на черния дроб и симптомите на чернодробна недостатъчност предупреждават за редица сериозни заболявания - като отравяне, жълтеница или инфекциозна мононуклеоза. Чернодробнта стеатоза, което е техническото наименование на омазнения черен дроб или чернодробната цироза, т.е. необратимо увреждане на чернодробната тъкан – "втвърдяване" на черния дроб, обикновено са резултат от дългосрочното им претоварване. Не на последно място, чернодробните проблеми увеличават риска от развитие на рак на черния дроб.

Чернодробна функция на организма

Черният дроб е един от най-важните ни органи. Функцията му е незаменима. Това е орган от 1-ва линия, в който влизат всички вещества, абсорбирани от храносмилателния тракт. В черния дроб те се трансформират и обработват. Следователно черният дроб е централната "фабрика" на метаболизма на мазнините, въглехидратите, протеините и други вещества - витамини, хормони, транспортни молекули, имунни антитела и много други. Те също така се грижат за детоксикацията на организма от лактат, произведен от мускулната дейност и всички други метаболити, остатъци от лекарства, алкохол и други токсини. Черният дроб служи като филтър на тялото!

Колко време отнема на черния дроб да се регенерира

Черният дроб има невероятен регенеративен капацитет. Когато е увредена, чернодробните клетки започват да се делят и заместват увредената чернодробна тъкан в рамките на няколко седмици. Но регенерацията на черния дроб също има своите граници. При масивно или повтарящо се увреждане на черния дроб се развиват "белези" или фиброза. В този случай чернодробните клетки се заменят с връзки и черният дроб бавно започва да губи капацитета си. Напреднал стадий на фиброза е цироза на черния дроб, която може да доведе до чернодробна недостатъчност.

Прочистване на черния дроб с диета

Искате ли да облекчите черния си дроб? За това ще трябва да се направи нещо. На първо време се сбогувайте с консумацията на алкохол и се отървете от пристрастяването към цигарите. Както тютюнопушенето така и алкохолът са токсични за черния дроб. Правилно настроената диета, щадяща черния дроб, е основата за подпомагане на възстановяването на черния дроб. Как трябва да изглежда?

От обща гледна точка чернодробната диета ограничава основно мазнините. В други отношения тя се основава на разнообразна и здравословна диета, а не на избор на определени видове храни. Тя трябва да съдържа висококачествен протеин. Той е много подобен на диетичния режим при проблеми с жлъчния мехур, освен това при проблеми с подуване източниците на сол са ограничени. Разгледайте няколко примера за това какви храни да изберете за вашата чернодробна диета и кои да избягвате:

Подходящи храни за чернодробна диета Внимавайте с тези храни Неподходяща храна
  • ориз
  • зърнени храни, безквасен хляб
  • тестени изделия
  • картофи
  • риба, диетични видове месо
  • нискомаслени и полуобезмаслени млечни
    продукти (за предпочитане кисели)
  • белтък
  • Зеленчуци и плодове
    според индивидуалната толерантност
  • масло и растителни мазнини
  • Сирене
  • Хляб с квас
  • пържени храни
  • свинско месо и свинска мас
  • мазни млечни продукти
    (като бита сметана)
  • мазни намазки и кремове
  • карантия
  • полуфабрикати, бързо хранене
  • солени закуски

Как да прочистите черния дроб? Антиоксидантите са отговорът

Както вредните вещества, така и претовареният метаболизъм са източник на реактивни кислородни видове или оксидативен стрес. Черният дроб трябва да се справи с тези токсични молекули. Антиоксидантите могат да им помогнат, като предпазват черния дроб и другите клетки в организма от вредното въздействие на оксидативния стрес. Къде да намерим антиоксиданти? В храната търсете предимно плодове и зеленчуци. Например морковите и другите "червени" зеленчуци съдържат бета-каротин, който има антиоксидантни свойства. Зеленият чай също е пълен с антиоксиданти. Черният дроб също се нуждае от достатъчно сяра за детоксикация, тъй като се използва от ензимите за детоксикация на черния дроб. Сярата е част от антиоксидантния пептид глутатион. Можете да получите сяра от моркови, цвекло, броколи, чесън, лук и листни зеленчуци. След това яйчният жълтък съдържа аминокиселината цистеин, която включва и сярата, която търсите. Флавоноидите, витамин С или червеното багрило от доматите – ликопен – също имат антиоксидантни свойства. За да функционират антиоксидантните ензими, тялото се нуждае и от минерали като селен и цинк.

БИЛКИ ЗА ЧЕРНИЯ ДРОБ

В допълнение към зеленчуците и в ограничена степен плодовете, можем да призовем и билки в борбата за регенерация на черния дроб.

  • Например, познавата куркумата като една от съставките на кърито. Действа върху черния дроб, като подпомага нормалната му функция. Има антиоксидантни ефекти и насърчава жлъчния мехур да отделя жлъчен сок в храносмилателния тракт. Жлъчката помага за разграждането и усвояването на мазнините в нашите храни.
  • Бял трън, който радва черния дроб със своите ефекти. Можете да го отглеждате сами в градината и след това да смачкате семената му в хаванче и да го добавите например към кисело мляко. Но това не е лесна работа, листата на магарешкия трън са много остри и убождат ръцете ви. Можете обаче да използвате хранителни добавки със силимарин, вещество със силно антиоксидантно действие, което се извлича от семената на бял трън. Магарешкият трън подпомага нормалното функциониране на черния дроб и жлъчния мехур, както и нормалното храносмилане.
  • Артишокът не е често срещана култура у нас, тъй като обича по-топъл район. Кръглите, неразвити цветя на артишок съдържат вещества с антиоксидантни свойства. Следователно, сокът или екстрактът от артишок може да се използва за детоксикация на черния дроб и подпомагане на храносмилането.
  • След дълга зима пролетните жълти цветя на глухарчетата буквално развеселяват очите. Глухарчето обаче не носи името медицински напразно. Нашите предци са били добре запознати с ефектите на глухарчето върху храносмилането. Глухарчето подпомага функцията на черния дроб и съдържа антиоксиданти. В същото време поддържа функцията на отделителната система. Затова включете чай от глухарче за детоксикация, или опитайте течната формула Фаст Дрена - комбиниран продукт с 8 растителни екстракта насочени към ефективна детоксикация на организма и подпомагане извеждането на излишните течности и подпомагане функцията на черния дроб и отделителната система!

Какво е вредно за черния дроб?

Като цяло може да се каже, че черният дроб се уврежда от претоварване с индустриално преработени храни, които съдържат големи количества консерванти, оцветители, подсладители и втвърдени мазнини. Ние също не радваме черния дроб с алкохол и тютюнопушене. Също така, ако редовно приемате лекарства, които се разграждат в черния дроб. Лекарството е чуждо вещество за организма (ксенобиотик) и разграждането от черния дроб му добавя работа за черния дроб. Пациентите, приемащи хормонална терапия (включително потребители на хормонални контрацептиви), лекарства за понижаване на холестерола, антиепилептични лекарства и др., трябва да се грижат за черния си дроб. Съществува обаче и риск от увреждане на черния дроб при хора, които прекаляват с обикновените аналгетици без рецепта – т.е., ако приемат болкоуспокояващи твърде често или надвишават препоръчителната доза. Метаболитните заболявания като диабет или затлъстяване също са хронична тежест за черния дроб.


Влезте в профила си за да дадете отзив.

Коментари