PEA (ПЕА) – какво представлява, как работи и на кого помага?

Палмитоилетаноламидът (PEА) е мастна субстанция, произвеждана в тялото, както и открита в концентрации от храни като яйца, мляко, соя и фъстъци, макар и в малки количества. PEA технически се нарича „про-разтворима липидна сигнална молекула“. Това означава, че чрез въздействие върху централните контролни механизми в нашите клетки, PEA има способността да разрешава възпалението и клетъчния стрес. Този изключително полезен ефект е доказан в над 600 научни изследвания. Потенциалните клинични приложения на PEA са доста широки, но изследванията и популярната употреба са фокусирани върху употребата му като:

  • Ставни болки и възпаления, състояния като артрит и остеоартрит.
  • Невропатична болка – подходящо при диабетна невропатия и ишиас.
  • Болки причинени от травми или инфекции.
  • Неврогенни болки(в резултат на увреждане на нервите).
  • Автоимунни заболявания – облекчава ревматоиден артрит.
  • Предпазва от артериална ригидност, поддържа гъвкавостта на артериите, предотвратявайки усложнения.
  • Кожни възпаления, екзема, псориазис и алергии.
  • Чревни възпаления, синдром на раздразнените черва.
  • Проблеми с когнитивната функция, паметта и концентрацията.
  • Симптомите на алергични реакции като сърбеж и възпаление.
  • Възстановяването на увредени тъкани, включително ставни и хрущялни тъкани.

Как PEA осигурява противовъзпалителни и болкоуспокояващи ефекти? Ползите за здравето от PEA включват различни ефекти, включително тези върху имунните клетки, които контролират възпалението, особено в мозъка. PEA намалява производството на възпалителни съединения. Но основният ефект на PEA е върху рецепторите на клетките, които контролират всички аспекти на клетъчната функция. Тези рецептори са известни като PPAR. PEA и други съединения, които помагат за активирането на PPAR, намаляват болката и също така подобряват метаболизма чрез изгаряне на мазнини, намаляват серумните триглицериди, повишават серумния HDL холестерол, подобряват контрола на кръвната захар и насърчават загубата на тегло.

Какви са клиничните приложения на PEA? PEA има широки възможни клинични приложения поради уникалните си ефекти върху факторите, които контролират клетъчната функция. Основното клинично изследване, фокусирано върху PEA, е в лечението на болка и възпаление. 

През 1993 г. изследователят Рита Леви-Монталчини, носител на Нобелова награда за откриването на нервния растежен фактор (NGF), изказва хипотезата, че PEA може да модулира възпалителните процеси в организма чрез намаляване на освобождаването на NGF. Откритието подчертава значението на PEA в регулирането на хроничните възпаления и болкови състояния, особено в нервната система.

Как действа добавката Doctor Nature ПЕА форте?

  • PPAR-α рецепторна активация

PEA активира ядрения рецептор PPAR-α (Peroxisome Proliferator-Activated Receptor Alpha), който регулира експресията на гени, отговорни за възпалителните процеси. Активацията на този рецептор води до потискане на производството на провъзпалителни молекули като цитокини и хемокини, както и на ензима циклооксигеназа-2 (COX-2), който играе ключова роля във възпалителната каскада. В резултат на това, PEA намалява възпалението и острите възпалителни реакции, като по този начин облекчава състояния като артрит, хронични възпалителни заболявания и неврологични нарушения.

  • Модулация на мастоцитите и макрофагите

PEA регулира активността на мастоцитите (имунни клетки, които освобождават възпалителни медиатори) и макрофагите – основни клетки на вродената имунна система. Чрез намаляване на активността на тези клетки, PEA ограничава възпалителния процес на тъканно ниво, което е от ключово значение при хронични състояния като ревматоиден артрит, множествена склероза и възпалителни болести на червата. Тази способност да инхибира мастоцитите допринася за намаляване на хроничното възпаление и невропатичната болка.

  • Аналгетичен ефект

PEA притежава значителен аналгетичен потенциал, който се основава на модулирането на ноцицептивните сигнали чрез TRPV1 (Transient Receptor Potential Vanilloid 1) рецептори и канабиноидните CB2 рецептори. TRPV1 е известен като рецептор, участващ в усещането за болка и терморегулацията. PEA намалява чувствителността на тези рецептори към ноцицептивни (болкови) стимули, като потиска освобождаването на невротрансмитера субстанция P и глутамат, които усилват болковите сигнали. Това го прави ефективен при хронични болкови синдроми като невропатична болка, фибромиалгия и други болкови състояния.

  • Невропротекция и регенерация на нервната тъкан

PEA защитава нервната тъкан чрез намаляване на възпалението в мозъка и гръбначния мозък. Освен че инхибира възпалителните медиатори, PEA модулира активността на глиалните клетки, които участват в поддържането на хомеостазата в нервната система. При прекомерна активация тези клетки могат да индуцират невровъзпаление, което води до увреждане на нервната тъкан. Чрез потискане на този процес, PEA предотвратява неврологични увреждания и подпомага регенерацията на нервите. Това го прави особено полезен при заболявания като диабетна невропатия, мултипленна склероза и посттравматични неврологични нарушения.

Каква е препоръчителната доза PEA? Повечето проучвания използват доза от 300 mg дневно.

Има ли някакви странични ефекти или проблеми с безопасността? PEA е напълно безопасен и нетоксичен, не са отбелязани значими свързани с лечението неблагоприятни ефекти с PEA. Няма известни лекарствени взаимодействия с PEA.


Влезте в профила си за да дадете отзив.

Коментари